Mapa strony
  • USZJK
  • Aktualności
  • Badania Jakości Kształcenia
  • Akredytacje
  • Dokumenty
  • Dobre praktyki
  • Warsztaty dydaktyczne
Uczelniany System Zarządzania Jakością Kształcenia (USZJK)
Wprowadzenie O USZJK Struktura USZJK Strategia USZJK Cele i zakres działania USZJK Procedury USZJK Biuro Rady ds. Jakości Kształcenia (BRJK) Sprawozdania z działalności Rady ds. Jakości Kształcenia (RJK) Rekomendacje RJK dotyczące doskonalenia jakości kształcenia na UAM w Poznaniu Dokumentacja wydziałowa
 
Jakość Kształcenia USZJK Uczelniany System Zarządzania Jakością Kształcenia (USZJK) O USZJK

O USZJK

Uczelniany System Zarządzania Jakością Kształcenia na UAM – założenia

Uczelniany System Zarządzania Jakością Kształcenia (USZJK) na UAM został utworzony w 2010 r., aby m.in. wspomagać samorozwój i działania projakościowe poszczególnych wydziałów. Składają się na niego trzy rodzaje działań:

  • Ocena jakości kształcenia,
  • Zapewnienie jakości kształceni,
  • Poprawa i doskonalenie jakości.

Wszystkie trzy typy działań prowadzą do rozwijania tzw. „kultury jakości”.

Rozwijanie i propagowanie kultury jakości w instytucji o tak złożonej strukturze jak UAM jest trudnym zadaniem. Podstawową kwestią było stworzenie takich ram dla zarządzania jakością, które z jednej strony, skłonią  władze wydziałów i ich pracowników do zaangażowania się w działania na rzecz jakości kształcenia, a z drugiej, pozostawią wystarczająco dużo miejsca na kreatywność i innowacyjność kadry, a także realizację indywidualnych celów wydziału. Do tworzenia struktury systemu zarządzania jakością kształcenia na UAM przystąpiono w 2010 roku. Naczelnym przesłaniem było stworzenie systemu, który doprowadzi do kultury jakości i będzie ją dalej doskonalił. Przyjęto następujące główne zasady:

  • Uwzględnienie autonomii wydziałów przy wprowadzaniu Uczelnianego Systemu Zarządzania Jakością Kształcenia;
  • Elastyczność systemu w celu zachowania różnorodności i jednocześnie spójności z misją uczelni;
  • Uwzględnienie pracowników, studentów, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych, absolwentów oraz innych interesariuszy zewnętrznych w systemie;
  • Uznanie, że wewnętrzny USZJK jest drogowskazem do kultury jakości.

Uczelniany System Zarządzania Jakością Kształcenia na UAM – akty prawne

Rozwijanie i propagowanie kultury jakości w instytucji o tak złożonej strukturze jak UAM jest trudnym zadaniem. Wspólny kierunek działań na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza wyznaczyło przyjęcie Strategii Rozwoju UAM na lata 2009-2019, która jednoczy rozwój badań naukowych z dążeniem do najwyższej jakości kształcenia, otwartością na otoczenie, a także profesjonalnym zarządzaniem uczelnią. Po rocznych pracach angażujących szeroką społeczność akademicką powstała mapa strategiczna uniwersytetu ze sprecyzowanymi misją, wizją, celami strategicznymi i operacyjnymi. Wyznaczono także, co bardzo ważne, jednostki odpowiedzialne za realizację poszczególnych celów, terminy realizacji, wskaźniki/rezultaty realizacji, a także potencjalne źródła finansowania. Strategia mówi jasno o powołaniu wewnętrznego systemu oceny i zapewnienia jakości kształcenia. 

Uczelniany System Zarządzania Jakością Kształcenia (USZJK) został powołany na podstawie Uchwały nr 126/2010 Senatu UAM z dnia 25 stycznia 2010r.

Szczegółowe zadania Rady ds. Jakości Kształcenia oraz wydziałowych komisji ds. jakości kształcenia określone zostały w zarządzeniu nr 130/2009/2010 Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 11 lutego 2010r. Procedury funkcjonowania USZJK określa zarządzenie nr 322/2011/2012 Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 3 lutego 2012r.

Zasady opracowywania, przeprowadzania oraz publikowania wyników badań kwestionariuszowych regulowane są zarządzeniem nr 323/2011/2012 Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 3 lutego 2012r.


Uczelniany System Zarządzania Jakością Kształcenia na UAM
Quality Management System at AMU
Drukuj stronę Zarządzanie stroną

Kalendarz wydarzeń

Biuro Rady ds. Jakości Kształcenia, ul. Zwierzyniecka 7, 60-813 Poznań, tel. +48 61 8292423, e-mail: brjk@amu.edu.pl

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.